Absolvování terapeutického programu bude od 1. 4. 2024 nutnou podmínkou pro vrácení řidičského oprávnění v těchto případech:
Více viz sekci Ke stažení: „Znění zákona č. 3612000 Sb. o silničním provozu (účinnost od 1.4.2024)“.
Ano, program je přínosem pro všechny, již chtějí rozvíjet řidičské kompetence, na než v autoškole často není kladen důraz – vnímání rizika, plánování a strategie, životní styl. Velmi vhodný je především pro začínající řidiče, kteří mají sklony k riskování za volantem, jako prevence nebezpečného chování i budoucích problémů se zákonem.
Program mohou využít také řidiči žádající o vrácení řidičského oprávnění po uplynutí poloviny trestu, pokud chtějí prokázat aktivní zájem o svoji nápravu a rozvoj.
Primárně pro řidiče, jimž vznikne povinnost absolvovat terapeutický program jako nová podmínka pro opětovné získání odebraného řidičského oprávnění [s účinností od 1.4.2024 bude upravovat § 102 odst. 5) zákona o silničním provozu].
Terapeutický program mohou absolvovat rovněž lidé, kteří mají zájem o „vylepšení svého obrazu“ v očích soudce za situace, že si žádají o podmíněné upuštění od výkonu zbytku zákazu řízení po uplynutí poloviny trestu. Týká se tedy i řidičů, již nemusejí doložit vykonání programu za účelem opětovného získání řidičského oprávnění.
Vhodný může být rovněž pro začínající řidiče, kteří mají sklony k riskování za volantem, jako prevence nebezpečného chování i budoucích problémů se zákonem.
S účinností od 1.4.2024 bude terapeutický program novou podmínkou pro navrácení řidičského oprávnění pro 3 skupiny řidičů:
Viz otázku „Pro koho jsou terapeutické programy určeny?“. Obecně platí, že tyto programy nejsou zaměřeny na ovládání vozidla ani znalost předpisů, ale soustředí se na další úrovně řidičské způsobilosti – především na strategii a plánování řízení, životní styl a hlubší postoje ovlivňující individuální tendence k porušování pravidel. Pokud má tedy řidič v těchto oblastech rezervy, může účast v programu zvážit.
Jedná se o pět setkání po čtyřech hodinách, mezi kterými je minimálně týdenní odstup, přičemž maximální interval mezi dvěma setkáními je 3 týdny. Programy se konají obvykle v odpoledních hodinách, aby mohli klienti docházku skloubit s prací. Nutná je osobní přítomnost ve skupině. Po splnění podmínek absolvování je klientům vydán certifikát.
Program vede lektor – psycholog či terapeut s akreditací od Metodického centra dle metodiky vydané Metodickým centrem. Lektor si k sobě může vzít i koterapeuta, což vždy záleží na jeho uvážení. Na každém setkání programu musí být vždy osobně přítomen alespoň jeden akreditovaný lektor.
Program je zaměřený spíše na diskusi o důležitých tématech dopravní bezpečnosti i osobních názorech o postojích účastníků. O klientech se nepíší žádné zprávy. Lektor jen po každém setkání zadává do informačního internetového portálu údaje o přítomnosti (nebo absenci) účastníků, popřípadě může ještě doplnit stručné poznámky o průběhu kurzu (spíš v případě nějakých mimořádností).
Jednotlivé běhy probíhají v adekvátních prostorech, jež si zajištují sami lektoři. Stejně jako další pracovní pomůcky pro účastníky programu (pracovní sešity vydané Metodickým centrem, prací potřeby a podobně).
Při splnění výše popsaných podmínek si lektor může požádat Metodické centrum o udělení akreditace.